Řešení na problémy při výrobě svíček

Výroba svíček je na jednu stranu velmi jednoduchá, ale i tak má svá pravidla, podobně jako výroba dortu. Když se nedodrží určité technologické postupy, výsledek nemůže být 100%. A protože se dotazy na diskusních skupinách více méně opakují, sepsali jsme ty nejčastější problémy při domácí výrobě svíček a jejich řešení.

PROBLÉMY S KNOTY
  • výroba svíčekPokud svíčka prohořívá do hloubky a vytváří se tunel s neroztavenými okraji, pak je to známka, že je knot příliš slabý a nezvládne roztavit celý objem.

  • Když se svíčka příliš roztéká nebo je nádobka moc horká, je naopak na daný průměr svíčky knot příliš silný. Svíčka se tak rychle nehezky rozteče a mnohem rychleji vyhoří.

  • Některé druhy bavlněných knotů (nevoskované v návinu), jsou velmi specializované a musíte dodržet směr, kterým se do svíčky dávají. Tyto knoty (obvykle na sojový a včelí vosk) je nutno používat v jednom směru - a to tak, že ve směru k plameni musí být pletení copánků ve tvaru V nikoliv stříšky. V naší nabídce na Calipo.cz je nepoužíváme.

  • Používáte-li na dobarvení svíček slídovou MICA barvu (na určité efekty je skvělá), nesmíte přehnat její množství. Práškové částečky slídy z roztaveného vosku se mají tendenci během hoření usazovat na knotu, a když je jich moc, budou ho dusit. Na vnitřní probarvení použijte raději menší množství MICA barvy (nebo kombinujte s jiným barvivem) nebo ji používejte na povrchovou úpravu tzn. poprášení formy nebo následné dekorování hotové svíčky. Bude mít krásný perleťový či metalický efekt.

  • Při zapálení knotu nechte vždy svíčku hořet dostatečně dlouho, aby se mohla hmota roztavit až je krajům a teprve potom ji můžete zase sfouknout. Pokud knot uhasíte dříve, začne vznikat prohlubeň a svíčka začne tvořit tunel (knot se postupně utopí).

  • Dřevěné knoty jsou velmi specifické a vyžadují více zkoušení. Praskání je pro dřevěné knoty typické (rozhodně to není závada). Pokud je dřevěný knot velmi tenký, v některých typech vosku hůře hoří a je třeba dát 2 tenké plátky na sebe.

  • Na zlepšení hoření dřevěných knotů někteří tvůrci doporučují namočit je (cca na 1-3 hod.) před samotnou výrobou svíčky do olivového oleje.

  • Před dalším zapálením knot svíčky vždy zastřihněte na délku 0,5 - 0,7 cm (platí pro bavlněné i dřevěné knoty). Odstraní se tím saze z předchozího hoření a svíčka pak lépe hoří.
PROBLÉMY S VOSKEM
  • Tyčový digitální teploměr - na vařeníV první řadě je důležité dodržet, který vosk je určen na odlévání do forem (a následné vytažení z formy) a vosk, který je určen na kontejnerové svíčky (tzv. do skla a keramiky, ve kterých už zůstanou). Vosk do forem se bude mít tendenci oddělovat od povrchu nádoby (ve skle by dělal bubliny (v neprůhledné nádobě to tolik nevadí) a naopak vosk určený do nádob by nešel z formy vytáhnout (přilnul by ke stěnám).

  • Dodržujte také podmínku tavení vosku ve vodní lázni a kontrolujte si teplotu určenou pro daný typ vosku. Nedodržení teplot degradují vosk a mění jeho vlastnosti.

  • Aditiva (např. stearin) na odlévané svíčky je určen pro práci s parafínem. Do přírodních vosků nepatří.

  • U vosku do skla a keramiky dodržujte, že je potřeba před nalitím vosku nahřát i samotnou nádobu, ve které svíčka bude na cca 50 stupňů. Velký teplotní rozdíl mezi nádobou a voskem způsobí špatné zatuhnutí, povrchové bubliny a jiné estetické problémy. Vosk proto musíte nechat přirozeně schladit a formu předehřát.
     
  • Nelijte vosk do nádoby z velké výšky, dostávají se tím do hmoty vzduchové bubliny. Po nalití vosku naopak vosk špejlí jemně promíchejte a klepněte opatrně dnem o stůl, aby se co nejvíce vzduchu dostalo pryč.

  • Střední a větší svíčky je potřeba tzv. dolévat. Při tuhnutí se vosk smršťuje a pokud nalejete vosk najednou, může vzniknout kolem knotu nežádoucí prohlubeň. Je proto dobré vosk postupně (dle velikosti svíčky) 2-3x dolévat. Nenechávejte svíčku před dalším doléváním zatuhnout celou – vrstvy musí být vláčné, aby se dobře napojily. Pokud nestíháte a vosk příliš zatuhne, pomozte si fénem a napojovanou vrstvu znovu pořádně nahřejte.
     
  • Pokud vosk po vytažení z formy působí hrbolatě nebo má svíčka ostré hrany, můžete přesahy oříznout skalpelovým nožíkem a zahladit hrboly nahřátím povrchu svíčky pomocí fénu nebo horkovzdušné pistole. Vzhled je přece důležitý.

  • Svíčky z přírodního vosku a přírodní esenciální oleje nejsou náhradou za aromalampy. Nečekejte od nich provonění celé místnosti. Jsou prostě decentní. Pokud použijete do vosku příliš mnoho esenciálního oleje nebo ho nedostatečně rozmícháte, bude knot spalovat olej místo vosku a bude zapáchat a přepalovat se. K vylepšení vlastností existuje přípravek pomáhají fixaci barvy a vůně, který je vhodný zejména u tmavých barev a jemných vůní. Více informací o tvorbě svíček, aby správně voněly, naleznete zde.

 

Pokud máte ještě další dotazy, neváhejte to s námi probrat v FB skupině Milujeme svíčky. Těšíme se na vás a ukázky vaší tvorby.